کاربرد خطوط مقاومت و حمایت افقی چیست؟

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on linkedin

نکات مهم در خصوص حمایت‌ها و مقاومت‌ها

در مطالب قبلی به نحوه تعیین و رسم خطوط افقی حمایتی و مقاومتی پرداختیم. اما قبل از این که به کاربرد خطوط حمایت و مقاومت افقی بپردازیم، چند نکته نسبتا مهم در خصوص این خطوط را در اینجا ذکر کردیم.

  1. خطوط حمایت و مقاومت اگر چه در مفهوم دو واکنش متضاد را در برابر قیمت دارند، اما از نظر کارکرد مشابه هم هستند و امکان تبدیل شدن به یکدیگر را خواهند داشت! منظورمون اینه که اگر بر اساس تاریخچه خطی رو رسم کردیم که در برابر رشد قیمت به عنوان مقاومت عمل میکرد، بعد از شکسته شدن این خط و رشد قیمت به بالای اون، از این لحظه به بعد احتمال این که این خط به عنوان حمایت عمل کنه وجود داره؛ یعنی توی همون قیمتی که قبلا سهم در برابر رشد قیمت بهش مقاومت نشون میداد، از زمان شکسته شدن قیمت مقاومتی، به احتمال بالا در برابر کاهش قیمت از سهم حمایت کنه. برعکس این مطلب در خصوص شکسته شدن خط حمایتی و تبدیلش به خط مقاومت هم صادق هست.
  2. مورد دوم اینه که هر چی تعداد دفعات شکسته شدن یه خط حمایتی یا مقاومتی بیشتر باشه، اعتبار این خط کم میشه. منظور اینه که اگر خطی مقاومتی باشه و قیمت این خط رو بشکنه و از این قیمت بالاتر بره میزان اعتبار این خط کم میشه و هر چی تعداد دفعات شکسته شدن بیشتر بشه به همون میزان میشه گفت اعتبار خط کمتر میشه.

اگر مطالب قبلی را مطالعه نکردین:

روش تعیین خطوط مقاومت و حمایت افقی

را در لینک‌های زیر مطالعه کنید.

رسم خطوط مقاومت افقیرسم خطوط حمایت افقی

کاربرد خطوط حمایت و مقاومت افقی

اما حالا به فرض که خطوط حمایت و مقاومت افقی رو تعیین کردیم. خب که چی؟!

طبیعتا تا الان خودتون فهمیدین که قیمت‌های سهم نسبت به این خطوط به احتمال خیلی قوی واکنش نشون میده. پس نزدیکیای این خطوط باید شش دونگ حواسمون جمع باشه که ببینیم آیا قیمت نسبت به خط واکنش نشون میده و برمیگرده یا این که ازش رد میشه و میشکنتش.

در حقیقت اتفاقی که نزدیکیای خط مقاومت احتمال داره بیفته اینه که چون معامله‌گرها فکر میکنن دیگه قیمت سهم به یه حد زیادی رسیده، حالا یا به دلیل نقد کردن سودشون و یا به دلیل این که فکر میکنن خریداری دیگه وجود نداره، شروع به عرضه زیاد سهم می‌کنن که باعث شکسته شدن قیمت میشه. 

برعکس این مسئله نزدیک خطوط حمایتی میفته. زمانی که معامله‌گرها فکر میکنن دیگه سهم به یه قیمت مناسب خرید رسیده، شروع به خرید سهم میکنن که تقاضا رو افزایش میده. به همین خاطر به مرور قیمت سهم افزایش پیدا میکنه.

حالا داستان اینجاست اگه نزدیک قیمت مقاومتی که به دست آوردیم، عرضه بالا نره، یعنی همچنان معامله‌گرها امید به قیمت بالاتر دارن و خط مقاومت رو میشکنن و طبیعتا قیمت سهم تا یه حدی بالاتر از قیمت مقاومتی میره و بعد از ایجاد همون حس فروش، یه نقطه مقاومتی جدید به وجود میاد. این داستان برای بحث حمایت هم دقیقا وجود داره. 

به بالای صفحه بردن