روش تعیین خطوط مقاومت افقی بر مبنای تاریخچه قیمت

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on linkedin

خط مقاومت افقی چیست؟

قبل از این که در مورد روش تعیین خطوط مقاومت افقی صحبت کنیم بذارین ببینیم این خطوط مقاومت چی هستن؟

اگر مطلبی که در مورد خطوط حمایت افقی نوشته بودیم رو خونده باشین کار خیلی راحت‌تر هست! درست مطالب خطوط حمایت افقی رو سر و ته کنید میشه خطوط مقاومت افقی!! اما در هر حال اینجا مطلب رو به صورت کامل بیان میکنیم.

قیمت‌هایی که رفتار معامله‌گران نسبت به اونا به شکلی هست که ترجیح نمیدن قیمت از اون مقدار بالاتر بره رو قیمت‌های مقومت میگن. به عبارت قیمت‌های مقاومتی، در برابر رشد قیمت از اون مقدار بیشتر دارن مقاومت میکنن. برای نمونه توی نمودار زیر قیمت روی فلش سمت چپ در حال رشد بوده اما روی ناحیه دایره آبی رنگ (یعنی حدود قیمت 38,000) با مقاومت مواجه شده و مجدد نزول کرده. این نقطه رو نقطه مقاومتی میگن.

حالا به نقطه مقاومت دیگه‌ای توی همین نمودار دقت کنید. روی فلش اول سمت چپ روند در حال رشد بوده که توی حدود قیمت 17,000 با مقاومت مواجه میشه و مجدد نزول میکنه. اما توی ادامه روند قیمت، سهم روند صعودی به خودش میگیره و مقاومتی که توی 17,000 بوده رو شکسته و ازش رد میشه؛ این اتفاق رو اصطلاحا شکسته شدن حد مقاومت میگیم.

خط مقاومت افقی را چگونه تعیین کنیم؟

اما حالا سوال اینجاست که چطوری میتونیم خطوط مقاومت افقی بر مبنای تاریخچه قیمت‌ها رو رسم کنیم؟

این کار خیلی راحت هست؛ از سمت چپ نمودار به سمت راست حرکت میکنیم. هر جا قیمت صعود کرده بود و بعد از رسیدن به یه نقطه مجدد نزول کرده بود میشه یه نقطه مقاومتی! توی نمودار بالا همه خط‌های مقاومتی رو با خطوط افقی قرمز رنگ رسم کردیم. همونطور که میبینید خطوط مقاومت افقی اصلی توی این نمودار قیمت، سه تا خط اصلی هستن.

  • اولین خط از پایین توی سه تا نقطه به رشد قیمت مقاومت نشون داده اما در نهایت شکسته شده.
  • دومین خط فقط توی یه نقطه مقاومت نشون داده و البته یه بار شکسته شده.
  • سومین خط که تا این لحظه قوی‌ترین خط مقاومت در برابر رشد قیمت هست توی دو نقطه در برابر رشد قیمت مقاومت داشته و البته تا این لحظه شکسته نشده.

قدرت خطوط مقاومتی به چه شکلی هست؟

نکته مهم در مورد میزان اعتبار خطوط مقاومتی هست. این خطوط هم درست مثل خطوط حمایتی بسته به تعداد دفعات شکسته شدن میزان اعتبار خودشون رو از دست میدن. برای نمونه توی همین نمودار بالا سومین خط قوی‌ترین خط مقاومتی هست چون تا این لحظه روند رشد قیمت نتونسته اونو بشکنه. 

کاربرد خطوط مقامت افقی چیست؟

به طور کلی تحلیل تکنیکال یه جور مدلسازی عددی اتفاقات فاندامنتال و رفتارشناسی بازار هست. یکی از نقاط عددی که توی این مدلسازی استفاده میشه همین خطوط مقاومت افقی هستن. در حقیقت کمکی که خطوط مقاومت به ما میکنه یه سری نقطه احتمالی رو داره بهمون نشون میده که میشه احتمال داد که در صورتی که قیمت به اونا برسه مجدد بخواد بعدش روند نزولی پیش بگیره و یا این که یه مقدار در جا بزنه. طبیعتا شکسته شدن یه خط مقاومتی هم میتونه نشونه‌ای از روند رو به رشد سهم باشه.

به بالای صفحه بردن