روش تعیین خطوط حمایتی افقی بر مبنای تاریخچه قیمت

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on linkedin

خط حمایتی افقی چیست؟

قبل از این که در مورد تعیین خطوط حمایتی افقی صحبت کنیم بذارین ببینیم این خطوط حمایتی چی هستن؟

قیمت‌هایی که رفتار معامله‌گران نسبت به اونا به شکلی هست که ترجیح نمیدن قیمت از اون مقدار پایین‌تر بیاد رو قیمت‌های حمایتی میگن. به عبارت دیگه زمانی که روند قیمت یه مسیر نزولی رو پیش میگیره، وقتی به قیمت حمایتی میرسه احتمال این وجود داره که برگشت بخوره و مجدد روندش صعودی بشه. مثلا توی نمودار قیمت زیر، وقتی قیمت به محدوده دایره آبی رنگ رسیده یعنی حدود قیمت 27,000، مجدد روندش رو عوض کرده و صعود کرده. این نقطه یه قیمت حمایتی از سهم هست.

اما اگر دقت کنید توی همین نمودار مجددا توی بخشی که با بیضی قرمز نشون داده شده یعنی توی همین محدوده قیمت حمایتی، بعد از کلی نوسان و در جا زدن بالاخره قیمت سهم از قیمت حمایتی پایین‌تر اومده. این اتفاق رو اصطلاحا شکسته شدن نقطه حمایت می‌گیم.

خط حمایتی افقی را چگونه تعیین کنیم؟

اما حالا سوال اینجاست که چطوری میتونیم خطوط حمایتی افقی بر مبنای تاریخچه قیمت‌ها رو رسم کنیم؟

جواب خیلی ساده هست. از سمت چپ نمودار به سمت راست شروع میکنیم حرکت کردن. هر جایی دیدیم قیمت افت کرده و مجدد رشد کرده یه نقطه حمایت افقی به وجود اومده؛ در حقیقت هر جایی که یه دره یا چاله داشتیم توی نمودار، اونجا میشه نقطه حمایت از سهم! کافیه اونجا یه خط افقی رسم کنیم. توی شکل پایین خطوط حمایتی مربوط به نمودار بالایی رو با یه سری خط سبز افقی نشون دادیم. فلش‌های آبی رنگ هم نقاطی رو نشون میده که بر اساس اونا خطوط افقی سبز رنگ حمایتی رسم شدن. در حقیقت روی نقاطی که با فلش آبی رنگ نشون داده شدن از قیمت در برابر کاهش بیشتر حمایت شده که باعث شده یه نقطه حمایت از سهم ایجاد بشه. 

قدرت خطوط حمایتی به چه شکلی هست؟

اما نکته مهم اینه که همه خط‌های حمایتی به یه میزان در برابر کاهش قیمت قدرت ندارن. وقتی از سمت چپ به راست نمودار حرکت میکنیم، هر چقدر یه خط حمایتی بیشتر شکسته شده باشه قدرتش به همون میزان کمتر میشه و هر چقدر دفعات بر خورد قیمت به یه خط حمایتی و برگشت مجددش بیشتر باشه قدرت این خط حمایتی رو بیشتر میکنه.

  • برای نمونه توی همین نمودار، خط دوم از پایین یعنی قیمت 6,740 سه بار تا حالا قیمت نزول کرده و بهش برخورد کرده و مجدد رشد کرده؛ همین مسئله باعث میشه که این قیمت یه قیمت حمایتی قدرتمند برای سهم باشه.
  • یا خط حمایت سوم از پایین یعنی روی قیمت 12,000 اگر چه فقط یک بار قیمت نزول کرده و بهش برخورده کرده و رشد کرده، اما چون تا حالا شکسته نشده عملا یه نقطه حمایت قوی هست. 
  • اما اگر خط حمایتی چهارم از پایین رو دقت کنید (یعنی قیمت 27,000) میبینید این قیمت حمایتی یه بار شکسته شده (همون بیضی قرمز رنگ که بالا در موردش صحبت کردیم)؛ این شکسته شدن قیمت باعث میشه که قدرت این خط حمایتی نسبت به بقیه به شدت کمتر بشه؛ به عبارت دیگه اعتبار این خط حمایت نسبت به بقیه کمتر شده.

کاربرد خطوط حمایت افقی چیست؟

به طور کلی تحلیل تکنیکال یه جور مدلسازی عددی اتفاقات فاندامنتال و رفتارشناسی بازار هست. یکی از نقاط عددی که توی این مدلسازی استفاده میشه همین خطوط حمایتی افقی هست. در حقیقت وقتی که قیمت نزدیک به یه قیمت حمایتی میشه احتمال این وجود خواهد داشت که در صورت برقرار بودن شرایط مساعد توی بازار، قیمت نسبت به این خط واکنش نشون بده و مجدد رشد کنه. اما طبیعتا در صورتی که این نقطه حمایت شکسته بشه احتمال نزول بیشتر قیمت خیلی بیشتر خواهد بود. پس این خطوط به ما کمک میکنه تا یه حدود کلی از قیمت‌هایی که احتمال بازگشت روندهای نزولی یا ادامه دار بودن اون‌ها رو به ما نشون بده.

به بالای صفحه بردن