انتخاب نوع صندوق سرمایه‌گذاری

اولین مسئله در انتخاب یک صندوق سرمایه‌گذاری، نوع صندوق است. در مطلب قبلی انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری و نحوه کارکرد هر کدوم رو توضیح داده بودیم. اگر تا الان موفق به مطالعه این مطلب نشدین میتونید از طریق لینک زیر با انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری آشنا بشید.

این که چه نوع صندوقی رو باید انتخاب کنید کاملا وابسته به هدف شما از سرمایه‌گذاری و البته یه جورایی شخصیت شما داره. اگر کلا اهل ریسک نیستین بهتره توی همون بانک سرمایه‌گذاری کنید! اگر خیلی کم ریسک‌پذیر هستین توی صندوق‌های با درآمد ثابت؛ اگر ریسک پذیری متوسط دارین توی صندوق‌های مختلط و اگر ریسک‌پذیری بالا دارین توی صندوق‌های سهامی و ETF میتونید سرمایه‌گذاری کنید. طبیعتا هرچقدر ریسک‌پذیری شما بالاتر بره میزان سود احتمالی و البته ضرر احتمالی هم بیشتر میشه. البته اینم در نظر داشته باشید بحث ریسک‌های ناشی از ضرر رو شما با بالا بردن دانش‌ سرمایه‌گذاریتون و با زمان مناسب ابطال یا صدور واحدها هم میتونید به صورت جانبی یه مقدار برای خودتون کنترل کنید. اما در هر حال در صورتی که سرمایه‌گذاری بلند مدت مد نظر داشته باشید میتونید نسبتا با خیال راحت اقدام به سرمایه‌گذاری توی هر کدوم از صندوق‌ها بکنید.

اما اگر لیست صندوق‌های هر گروه رو نگاه کنید میبینید یه لیست بلند بالا از اسامی مختلف رو در اختیار خواهید داشت که هر کدوم رو میتونید برای سرمایه‌گذاری انتخاب کنید. حالا مسئله اینجاست کدوم یکی میتونه بهتر باشه؟! همونطور که گفتیم لیست کامل صندوق‌ها رو به تفکیک نوع توی سایت www.fipiran.com در دسترس دارین. اونجا یه سری اطلاعات تکمیلی و پارامترهای موثر بر صندوق‌ها که بر اساس عملکردشون و توزیع دارایی‌هاشون به دست اومدن رو میتونید مشاهده کنید و در نهایت صندوق مورد نظر خودتون رو بین اونا انتخاب کنید. (البته اینم در نظر داشته باشین برای کاهش ریسک اگر دارایی شما زیاد باشه میتونید توی چند تا صندوق مختلف حالا از یک نوع یا از نوع‌های مختلف سرمایه‌گذاری کنید که این به اختیار شما و بر اساس استراتژی‌های سرمایه‌گذاری مورد نظرتون انتخاب میشه)

پارامترهای موثر بر انتخاب صندوق

برای این که بتونید صندوق مناسب سرمایه‌گذاری بر مبنای اهداف خودتون انتخاب کنید، در ادامه پارامترهای موثر بر انتخاب صندوق ارائه شدن.

دسترسی به شعب صندوق

اگرچه برخی  از صندوق‌ها صدور و ابطال اینترنتی را فعال نموده‌اند اما با توجه به این که جهت سرمایه‌گذاری در عموم صندوق‌ها در حال حاضر نیاز به مراجعه حضوری وجود دارد، حتما دقت نمایید که شعب صندوق در دسترس باشد تا فرآیند صدور و ابطال واحد با سهولت بیشتری انجام شود و در صورت بروز هر نوع مشکل امکان پیگیری آسان وجود داشته باشد.

توجه به سبد سرمایه‌گذاری صندوق‌ها و ترکیب دارایی‌ها

یکی از مهم‌ترین موارد انتخاب صندوق سبد سرمایه‎‌گذاری و ترکیب دارایی‌های صندوق است. همچنین ترکیب صنایع در سبد سهام نیز می‌تواند مسئله بسیار موثری در بازدهی صندوق باشد. این مسئله بخصوص در سرمایه‌گذاری‌های کوتاه مدت بسیار تاثیر چشم‌گیری خواهد داشت و می‌بایستی صندوقی انتخاب گردد که گروه‌های صنایع و سبد سرمایه‌گذاری آن منطبق با روند رشد بازار باشد تا بازده مناسب از صندوق بتوان دریافت نمود. مثلا در شرایط رونق بورس، سرمایه‎‌گذاری در صندوق‌های با درصد بیشتر سهام در سبد آن‌ها می‌توان مناسب‌تر باشد.

عملکرد و بازدهی صندوق

بررسی تاریخچه عملکرد و بازدهی صندوق‌ها یکی از نکات بسیار مهم در انتخاب صندوق می‌باشد. طبیعتا صندوق‌هایی که در تاریخچه‌ی بازدهی دوره‌ای آن‌ها درصدهای بازدهی بیشتری وجود داشته باشد می‌توانند گزینه‌های معتبرتری برای سرمایه‌گذاری باشند چرا که در شرایط برابر بازدهی بازار، نرخ‌های بازدهی صندوق می‌تواند نشانه‌ای از میزان موفقیت مدیران صندوق در مدیریت سرمایه و سرمایه‌گذاری باشد. البته در بررسی بازدهی بلند مدت صندوق‌ها حتما تاریخ تاسیس صندوق را مد نظر داشته باشید. مقادیر بازدهی صندوق در وب سایت فیپیران قابل دسترس می‌باشد. برای دسترسی به اطلاعات مقایسه‌ای بازدهی صندوق‌ها وارد منوی صندوق‌ها شده و در زیر منوی مقایسه‌ی صندوق‌ها، نوع صندوق مورد نظر را جهت مشاهده لیست پارامترها کلیک نمایید.

میزان نوسانات ارزش واحدهای صندوق

یکی دیگر از پارامترهای موثر بر انتخاب صندوق‌ها میزان نوسانات ارزش واحدهای صندوق است. طبیعتا هر چه میزان این نوسانات کمتر باشد و آهنگ رشد واحدهای صندوق پایدارتر و مستمر باشد، صندوق ریسک کمتری خواهد داشت.

ضامن نقدشوندگی صندوق

اگرچه صندوق‌های سرمایه‌گذاری که رسما اسامی آن‌ها از سوی فیپیران اعلام شده‌اند همگی دارای مجوزهای لازم می‌باشند، اما طبیعتا صندوق‌هایی که دارای ضامن نقدشوندگی می‌باشند در شرایط خاص قابل اعتمادتر بوده و نقدشوندگی آن‌ها حتمی خواهد بود.

ضریب آلفای صندوق

ضریب آلفا را بازده فعال صندوق می‌نامند که در حقیقت میزان بازدهی مازاد یک صندوق را نسبت به شاخص بازار نشان می‌دهد. اگر آلفا برابر با 10باشد به معنی عملکرد بهتر صندوق نسبت به شاخص به میزان 10 درصد نسبت به شاخص معیار خود بوده و اگر آلفا برابر 0.04- باشد به مفهوم عملکرد ضعیف‌تر صندوق به میزان 0.04 درصد نسبت به شاخص عملکرد خود خواهد بود.

هرچه میزان آلفا بیشتر باشد به مفهوم عملکرد بهتر صندوق خواهد بود. آلفای صفر نیز به مفهوم بازده متناسب با ریسک صندوق خواهد بود.

ضریب بتای صندوق

ضریب بتا نشان‌دهنده تغییرات ارزش دارایی‌ها در طول زمان نسبت به نوسانات بازار است. در حقیقیت اگر شما دارای الف را داشته باشید، این ضریب نشان‌دهنده‌ی آن است که نسبت به کل بازار چه ریسکی را قبول کرده‌اید و حساسیت سرمایه‌گذاری شما در بازار چقدر بوده است. مقدار ضریب بتا می‌تواند عددی مثبت یا منفی باشد و هرچه مقدار عددی بتا بیشتر باشد، حساسیت سرمایه‌گذاری شما به تغییرات شاخص بازار بیشتر است؛ به عبارت دیگر با تغییر شاخص بازار، ارزش دارایی شما تغییرات بیشتری را تجربه می‌کند و طبیعتا نتیجه‌ی آن ریسک بیشتر سرمایه‌گذاری شما خواهد بود. البته این مسئله را توجه داشته باشید که ریسک و بازده رابطه مستقیمی با هم دارند و بنا به همین دلیل بتای بیشتر مساوی ریسک بیشتر و ریسک بیشتر در یک سرمایه‌گذاری اصولی معادل بازده بیشتر خواهد بود. 

در جدول زیر مقادیر مختلف بتا و تحلیل‌های هر یک ارائه شده است.

بتاتحلیل
1->βنوسان سهم/صندوق بیشتر از نوسان شاخص بازار و در جهت مخالف آن است. مثلا اگر β=1.5 باشد و بازار10%  رشد(افت) کند این سهم 15% افت (رشد) خواهد کرد.
1- =βنوسان نوسان سهم/صندوق برابر اما در جهت عکس تغییرات شاخص بازار است. مثلا اگر β=1 باشد و بازار10%  رشد(افت) کند این سهم 10% افت (رشد) خواهد کرد.
β بین منفی یک و صفرنوسانات سهم/صندوق کمتر و در جهت مخالف با تغییرات شاخص بازار است. مثلا اگر β= 0.5 باشد و بازار10%  رشد(افت) کند این سهم 5% افت (رشد) خواهد کرد.
0=βنوسانات قیمتی این سهم/صندوق ربطی به شاخص بازار ندارد و نمی‌توان رابطه معناداری بین آن‌ها یافت. اگر β=0 باشد و بازار10%  رشد(افت) کند این سهم ممکن است هر مقداری رشد یا افت کند.
β بین صفر و یکنوسان سهم/صندوق کمتر از نوسان شاخص بازار و هم جهت با آن است. (سهم کم ریسک است.) مثلا اگر β=0.5 باشد و بازار10%  رشد(افت) کند این سهم 5% رشد(افت) خواهد کرد.
Β=1نوسان سهم/صندوق متناسب و هم جهت با نوسان شاخص بازار است. اگر β=1 باشد و بازار10%  رشد(افت) کند این سهم 10% رشد(افت) خواهد کرد.
1<βنوسان سهم/صندوق بیشتر از نوسان شاخص بازار و هم جهت با آن است. (سهم پرریسک است.) مثلا اگر β=1.5 باشد و بازار10%  رشد(افت) کند این سهم 15% رشد(افت) خواهد کرد.

بررسی هزینه‌های صندوق

عمده هزینه‎های صندوق مربوط به کارمزد مربوط به صدور و یا ابطال واحدهای صندوق می‌باشد که بین همه صندوق‌ها ثابت است. اما برخی صندوق‌ها در راستای اصول مشتری‌مداری برخی تخفیفات را در کارمزدهای خود لحاظ می‌نمایند که در سرمایه‌گذاری‌های با مبلغ بالا که به دفعات انجام گیرد می‌تواند یک معیار در انتخاب صندوق باشد.

عمر صندوق

اگر چه شاید عمر صندوق را نمی‌توان یک پارامتر مستقیم بر انتخاب صندوق دانست، اما در هر حال صندوق‌های با عمر بیشتر طبیعتا دارای تجارب موثر بیشتر و می‌باشند.

دسترسی به پارامترهای موثر صندوق‌ها

برای دسترسی به پارامترهای موثر بر صندوق‌ها نظیر نرخ سود تضمینی، نرخ بازده ماهیانه و شش ماهه و … و همچنین ضرایب آلفا و بتا از طریق سایت فیپیران این امکان برای شما فراهم خواهد بود. جهت سهولت دسترسی، در ذیل لینک مربوط به لیست مقایسه‌ای هر یک از صندوق‌ها ارائه شده است.

مقایسه صندوق های سرمایه گذاری

سهامی

ورود به صفحه

مقایسه صندوق های سرمایه گذاری

مختلط

ورود به صفحه

مقایسه صندوق های سرمایه گذاری

درآمد ثابت

ورود به صفحه

مقایسه صندوق های سرمایه گذاری

بازارگردانی

ورود به صفحه

مقایسه صندوق های سرمایه گذاری

جسورانه

ورود به صفحه

مقایسه صندوق های سرمایه گذاری

طلا

ورود به صفحه

مقایسه صندوق های سرمایه گذاری

زمین و مسکن

ورود به صفحه

مقایسه صندوق های سرمایه گذاری

پروژه

ورود به صفحه
به بالای صفحه بردن